Fisa postului Responsabil protectia muncii

FISA POSTULUI Nr. .....

Titulatura postului:
responsabil compartiment protectia muncii – prevenirea si stingerea incendiilor – protectia mediului
Status-ul postului:
¨ vacant
x ocupat
Titularul postului: se completeaza numele titularului postului
Cod C.O.R.:
3151/2
Organizatia: se completeaza numele exact al firmei
Departamentul:
protectia muncii – prevenirea si stingerea incendiilor –
protectia mediului
sau titulatura unui alt departament din cadrul organizatiei in care este incadrat postul
Titulatura postului imediat superior: se completeaza titulatura postului ierarhic
superior

Limite salariale: limita salariala inferioara si superioara pentru acest post
Data intocmirii: se completeaza data la care a fost intocmita fisa de post
Intocmita de: se completeaza numele persoanei care a realizat fisa de post
si postul ocupat de aceasta in cadrul organizatiei

Rezumatul postului:
 controlul modului cum se aplica reglementarile legislative in vigoare si normele referitoare la prevenirea riscurilor de incendii si altor riscuri, securitatea muncii, protectia sanatatii angajatilor si protectia mediului inconjurator; acordarea de consultanta in acest sens; elaborarea de instructiuni proprii de securitate a muncii.

Atributii si responsabilitati:
• controlul si urmarirea modului in care se aplica reglementarile legislative in vigoare privind Protectia Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor si Protectia Mediului de catre toti anagajatii;
• acordarea de consultanta departamentelor, celor care coordoneaza diferite departamente din cadrul organizatiei cu privire la reglementarile legislative in vigoare si normele privitoare la Protectia Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor si Protectia Mediului;
• asigurarea instruirii si informarii personalului tehnico-administrativ in probleme de Protectia Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor si Protectia Mediului prin cele trei forme de instructaj;
• cercetarea, inregistrarea, declararea si tinerea evidentei accidentelor de munca si a bolilor profesionale, a accidentelor tehnice si a avariilor;
• elaborarea de instructiuni proprii de securitate a muncii impreuna cu birourile operative de specialitate pentru toate utilajele;
• elaborarea, impreuna cu conducerea societatii, a listei cu dotarea echipamentelor de protectie si de lucru a salariatilor;
• intocmirea planului de interventie in vederea Prevenirii si Stingerii Incendiilor pentru toate punctele de lucru;
• intocmirea programului de masuri pentru Protectia Muncii;
• intocmirea intregii documentatii cu privire la obtinerea avizelor, acordurilor si autorizatiilor de mediu, precum si a documentatiei de mediu necesare obtinerii formelor de punere in practica a diferitelor activitati ale organizatiei;

Relatii la locul de munca:
• de subordonare: se completeaza titulatura postului ierarhic superior
• de supraordonare: se completeaza titulatura postului/posturilor aflate in
subordine (daca acestea exista)

• de colaborare/ functionale: se completeaza titulatura tuturor posturilor din
cadrul organizatiei cu care sunt stabilite relatii
de colaborare

Program de lucru:
• 8 ore/zi, 5 zile/saptamana (sau se completeaza cu un alt program al organizatiei);
• posibilitate de prelungire peste program in cazuri de accidente sau incendii.

Conditii de munca:
• obisnuite;
• atat munca de birou, cat si munca de teren (desfasurata in aer liber);
• deplasari pe distante scurte sau medii (investigarea incendiilor sau accidentelor, obtinerea de avize, aprobari)

Unelte, instrumente, echipament de lucru:
• instrumente specifice muncii de birou (computer, xerox, imprimanta, fax, scanner, etc.);
• materiale de prezentare (planse, retroproiector/videoproiector, aparate audio-video).

Posibilitati de promovare:
• in sfera de activitate actuala (se precizeaza daca exista sau nu posibilitati de promovare) ;

• transferul in cadrul unui alt departament sau pe o alta pozitie ierarhica superioara sunt conditionate de nevoile organizatiei si de achizitia unor abilitati si deprinderi din alte sfere de activitate.

Cerinte pentru exercitare:
1.
Cerinte medicale:
1.1. rezistenta la oboseala si solicitari efective si intelectuale;
1.2. acuitate auditiva normala;
1.3. vorbire normala.
2.
Cerinte psihologice:
2.1. inteligenta peste nivelul mediu (capacitate de analiza si sinteza, memorie dezvoltata, judecata rapida, capacitate de deductie logica);
2.2. usurinta in exprimarea ideilor, deprinderea de a vorbi in public;
2.3. asumarea responsabilitatilor;
2.4. rezistenta la sarcini repetitive;
2.5. capacitate de relationare interumana;
2.6. adaptare la sarcini de lucru schimbatoare;
2.7. echilibru emotional.
3.
Activitati fizice:
3.1. lucrul in pozitie sezanda perioade indelungate;
3.2. vorbire;
3.3. ascultare;
3.4. diferentiere a culorilor;
3.5. folosire a mainilor;
3.6. folosire a degetelor;
3.7. comutare si concentrare a privirii.
4.
Educatie si pregatire profesionala:
4.1. cel putin studii medii;
4.2. instruire formala in domeniul Protectiei Muncii, Prevenirii si Stingerii Incendiilor si Protectiei Mediului;
4.3. cunostintele de operare pe calculator.
La acest capitol se pot adauga toate conditiile pe care ar trebui sa le indeplineasca un candidat pentru a putea ocupa acest post, conditii care sunt stabilite in functie de specificul fiecarei organizatii in parte.
5.
Deprinderi transferabile:
5.1. acordare si transmitere de informatii;
5.2. asigurare de consultanta in domeniul Protectiei Muncii, Prevenirii si Stingerii Incendiilor si Protectiei Mediului;
5.3. culegere, clasificare si interpretare a informatiilor;
5.4. deprinderi de cercetare si investigare;
5.5. planificare si organizare a operatiilor si activitatilor;
5.6. operare cu masini si echipamente;
5.7. pregatire de materiale si rapoarte.