Energy Efficiency Expert

Angajator: BUILD GREEN CONSULTING SRL
Domeniu:
  • Arhitectura - Design - Proiectare
  • Inginerie
  • Management - Consultanta
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 30.04.2024
    Remote work: On-site

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Scurta descriere a companiei

    Founded in 2010, BuildGreen was the first company in Romania to offer sustainable building consulting services and, to date, it is the leading consultant in the field of sustainable development and certification. BuildGreen provides the complete set of consulting services for the design, development and certification of sustainable buildings – from BREEAM and LEED certification services to dynamic simulation modeling, life cycle costing (LCC) and assessment (LCA), as well as full green building design support.
    Having the constant goal to provide a high-quality and professional service for the building and construction industry, BuildGreen achieved an outstanding track record in Romania: The largest portfolio of projects in the country (over 30 buildings successfully certified to date) and the highest success rate in the market (all certification processes reached the levels targeted by the clients, all certifications had a minimum Very Good/Gold level, whereas 25% of the certified projects achieved superior levels – Excellent).

    Cerinte

    Calificări necesare:
    • Diplomă de licență sau master în inginerie sau domenii conexe.
    • Experiență minimă de 2 ani în domeniul performanței energetice, auditului energetic și analizei stării clădirilor.
    • Cunoștințe solide în privind reglementărilor energetice.
    • Cunoașterea software-ului de modelare energetică și a instrumentelor de analiză energetică (locale sau internaționale), inclusiv DesignBuilder.
    • Experiență în realizarea evaluărilor și auditurilor energetice, precum și în efectuarea de vizite la fața locului pentru proiecte de construcții.
    • Abilități excelente de comunicare și relaționare interpersonală.
    • Capacitatea de a lucra atât independent, cât și în cadrul unei echipe.
    • Abilități analitice și de rezolvare a problemelor remarcabile.

    Responsabilitati

    Responsabilităţile:
    • Realizarea evaluărilor energetice și a auditurilor pentru proiectele de construcții, acoperind aspecte precum HVAC, iluminat și sisteme de învelitori ale clădirilor.
    • Efectuarea studiilor privind starea clădirilor și vizite la fața locului pentru a identifica oportunitățile de conservare a energiei și pentru a oferi recomandări adecvate.
    • Analizarea datelor referitoare la utilizarea energiei și condițiile de construcție, în vederea identificării oportunităților de conservare a energiei.
    • Dezvoltarea măsurilor de conservare a energiei și furnizarea de orientări tehnice pentru implementarea acestora.
    • Colaborarea strânsă cu echipele de proiect pentru a asigura proiectarea și implementarea sistemelor eficiente din punct de vedere energetic.
    • Revizuirea și asigurarea conformității cu codurile și reglementările energetice aplicabile.
    • Utilizarea software-ului DesignBuilder în proiectele de construcții pentru eficiență energetică.
    • Monitorizarea și actualizarea constantă a tendințelor din industrie și a tehnologiilor emergente eficiente din punct de vedere energetic.

    Alte informatii

    OPORTUNITĂȚI:
    În rolul de inginer/consultant specializat în durabilitate, cu expertiză în performanța energetică, audit energetic și analiza stării clădirilor, veți avea posibilitatea de a colabora la proiecte de construcție de ultimă generație și de a acumula o experiență valoroasă în domeniul performanței energetice, auditului energetic și analizei stării clădirilor. Veți lucra într-un mediu alături de profesioniști experimentați, care vă vor oferi sprijin și îndrumare în evoluția dumneavoastră profesională.
    CE OFERIM:
    • Mentoranță și ghidare din partea colegilor cu experiență.
    • Un pachet salarial competitiv și orientat către performanță, inclusiv beneficii locale precum servicii medicale private, tichete de masă și bonusuri de performanță.
    • Șanse de a dobândi noi abilități și de a avansa în cadrul unei organizații dinamice și în continuă expansiune.
    • Un mediu de lucru divers și incluziv, care valorizează și respectă diversitatea individuală.
    • Posibilitatea de a lucra de la distanță și un program de lucru flexibil adaptat stilului și necesităților tale.
    • O atmosferă de lucru cooperativă, încurajând colaborarea și comunicarea.
    • Libertate și flexibilitate în gestionarea rolului într-un mod adecvat pentru tine, inclusiv oportunități pentru echilibrul dintre viața profesională și cea personală, precum și pentru dezvoltarea personală.
    Dacă sunteți un specialist în inginerie durabilă cu o experiență consistentă în domeniul performanței energetice, auditului energetic și analizei stării clădirilor, având în plus cunoștințe în utilizarea software-ului DesignBuilder, vă încurajăm să aplicați pentru această oportunitate captivantă. Veți avea posibilitatea să vă implicați în proiecte de construcții de vârf, dobândind în același timp o experiență valoroasă în performanța energetică, auditul energetic și analiza stării clădirilor. Echipa noastră vă oferă un mediu de lucru colaborativ și susținător, recompense competitive și beneficii atractive, precum și perspective clare pentru dezvoltare și avansare în carieră.

    Salariu

    3000 - 7000 RON

    Beneficii

    • Bonus anual
    • Abonament medical
    • Training-uri
    • Cursuri
    • Teambuilding-uri / excursii
    • Petreceri/evenimente companie
    • Laptop
    • Telefon mobil
    • Tichete de masa

    Job-uri similare care te-ar putea interesa:

    Aplica fara CV
    Hybrid

    BUCURESTI,

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (144)